آخرين اخبار
ائتلاف کاندیداهای مستقل در انتخابات شورای تهران
كد خبر : ۳۷۷۶۷
زمان ارسال :‌ ۱۳:۵۳ ۱۴۰۰/۲/۷
چاپ خبر
دسته بندي : يادداشت
تعداد نظرات : 0

دوباره انتخابات، دوباره اهل سنت

دوباره انتخابات، دوباره اهل سنت
سید میلاد علوی

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اگر کرونا بگذارد، بیست و هشتم خرداد ماه در شرایطی برگزار خواهد شد که وعده‌های کاندیداها و نارضایتی‌ بخش‌هایی از مردم از وضعیت اقتصادی، سیاسی،فرهنگی و اجتماعی فعلی نه‌تنها حل نشده، بلکه حال و هوای ناشی از رویارویی‌های پیشاانتخاباتی نیز بعید نیست به جای داغ کردن تنور انتخابات، تا حدی به سرمای فضا و بی‌اعتمادی بیشتر بیفزاید.

برخی کاندیداهای «پاستور 1400» اما بی‌توجه به این مساله از اهداف خود می‌گویند و روزی در شبکه اجتماعی «کلاب هاوس»، روزی در «توییتر» و روز دیگر در «اینستاگرام» و «تلگرام» تلاش می‌کنند افکار عمومی را به حمایت از خود ترغیب کنند. بزرگان و مدعیان ردیف نخست ولی هنوز یا آنچنان که باید و شاید به میدان نیامده‌اند یا می‌کوشند حامیان و مخالفان‌شان را در ابهام نگه دارند تا شرایط را برای حضور خود مهیا سازند. رایزنی‌ها اما بی‌وقفه در جریان است؛ چه اصلاح‌طلبان و چه اصولگرایان. همه و همه تلاش می‌کنند در درجه نخست نظر نهادهای حاکمیتی را جلب کنند و در مرحله دوم به سراغ اقشار و گروه‌هایی بروند که رای و نظرشان می‌تواند رییس‌جمهوری آینده ایران را تعیین کند؛ گروه‌هایی همچون اقوام و پیروانِ مذاهب به ویژه اهل سنت.
اهل سنت؛ برگ برنده

جوانان و زنان برای فردی که عزمش جزم است و نگاهش به پاستور جدی، دو گروه اجتماعی مهم و تاثیرگذار به شمار می‌روند اما همه کاندیداها به این اقشار نگاه خاصی دارند و برنامه‌هایی برای جلب‌نظرشان طراحی کرده‌اند. با این حساب برنده کسی است که رای و نظر برخی از اقوام و مذاهب ازجمله اهل سنت را جلب کند. این مدعا با نگاهی به آمار و ارقام انتخابات 92 و 96 اثبات خواهد شد. حسن روحانی سال 92 در شرایطی تنها و تنها 260 هزار رای بیشتر از حد نصاب لازم برای پیروزی در دور نخست انتخابات کسب کرد که در استان سنی‌مذهب سیستان و بلوچستان 770 هزار رای گرفته بود. نزدیک‌ترین رقیب او، محمدباقر قالیباف، تنها 110 هزار از این استان رای گرفت و این یعنی اگر یک‌سوم رای‌دهندگان به حسن روحانی در این استان رای‌شان به سبد قالیباف یا دیگر کاندیداها می‌رفت، روحانی نمی‌توانست در دور دوم پیروز انتخابات شود. این روند سال 96 هم تکرار شد. او آن سال 3 میلیون رای بیشتر از حدنصاب لازم برای پیروزی در دور نخست کسب کرد تا پیش‌بینی مولوی عبدالحمید درست از آب درآید. او حدود 2 هفته قبل از انتخابات رای «6 و نیم میلیون اهل سنت ایران» حسن روحانی را اعلام و از پیروزی قطعی او گفته بود. آمار و ارقام دروغ نمی‌گویند و احتمالا به همین دلیل است که اصولگرایان در آستانه انتخاباتی دیگر، به فکر اهل سنت افتاده‌اند و دیدارهایی را با «مولوی عبدالحمید» ترتیب داده‌اند.

دیدار در زاهدان، رایزنی در تهران

«مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی»، امام جمعه اهل سنت زاهدان یکی از معروف‌ترین رهبران اهل سنت در ایران به شمار می‌رود که نفوذ کلامش میان اهل سنت به مراتب بیشتر از سایر همتایان خود بوده است؛ هرچند در این میان «مولوی گرگیج»، امام جمعه اهل سنت آزادشهر گلستان را نیز نمی‌توان نادیده گرفت. «مولوی عبدالحمید» در هر دوره از انتخابات تلاش کرده نظر اهل سنت را به سمت کاندیدایی جلب کند که بیش از دیگران توانایی تامین منافع اهل سنت را داشته باشند و همین مساله سبب شده تا اصلاح‌طلبان بیش از اصولگرایان در جلب‌نظر اهل سنت و گروه‌های مذهبی و قومی موفق باشند. این دوره اما اصولگرایان رایزنی با «مولوی عبدالحمید» را در دستور کار گذاشته‌اند تا شاید بدین شیوه برگ برنده اهل سنت را نصیب خود کنند. یکی از نزدیکان «مولوی عبدالحمید» درباره رایزنی‌های صورت‌گرفته میان یکی از رهبران اهل سنت ایران اصولگرایان گفت: «بسیاری از کاندیداها با مولانا دیدار داشته یا با واسطه‌هایی با او ارتباط گرفته و درباره انتخابات رایزنی کرده‌اند.» حسین دهقان و رستم قاسمی که هر دو ازجمله کاندیداهای دارای پیشینه نظامی در انتخابات 28 خرداد 2 هستند، اخیرا به زاهدان رفته و با مولوی عبدالحمید دیدار و رایزنی کرده‌اند. این منبع نزدیک به مولوی عبدالحمید با تایید این خبر گفت: «هر دوی این افراد با مولانا عبدالحمید دیدار داشته و صحبت‌هایی را با او انجام داده‌اند.» این منبع نزدیک به مولوی عبدالحمید درباره زمان انجام این دیدارها نیز گفت: «حدود 2 هفته پیش بود که این دیدارها صورت گرفت.» این اما پایان ماجرا نیست. این چهره نزدیک به مولوی عبدالحمید در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که «افزون بر این چهره‌ها، رایزنی‌هایی نیز با چهره‌های نزدیک به مولانا در تهران از سوی دیگر کاندیداها صورت گرفته که همه آنها هم درباره انتخابات ریاست‌جمهوری بوده است.» او نامی از این افراد به میان نیاورد ولی برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که «سعید محمد» ازجمله افرادی است که تلاش کرده در تهران رایزنی‌هایی با چهره‌های مرتبط با مولوی عبدالحمید انجام دهد.

یکی از موضوعات اصلی که در دیدار این روحانی برجسته اهل سنت با حسین دهقان و رستم قاسمی مورد بحث قرار گرفته، تبعیض است. این 2 چهره متعلق به جریان سیاسی اصولگرا نیز در جریان این دیدار وعده داده‌اند که نسبت به رفع تبعیض اقدام کنند؛ وعده‌ای که البته حسن روحانی نیز در سال‌های 92 و 96 مطرح و حتی بیانیه‌ای برای رسمیت‌بخشی به این وعده‌ها صادر کرد اما نه‌تنها این اتفاق رخ نداد، بلکه حالا در آستانه پایان دوران 8 ساله ریاست‌جمهوری او، کار به جایی رسیده که عبدالله سهرابی، نماینده مجلس ششم به نمایندگی از اهل سنت شکایتی را علیه رییس‌جمهوری در دیوان عالی کشور به ثبت برساند؛ شکایتی که براساس گفته‌های سهرابی، در کارتابل دیوان ثبت شده و قرار است روز چهارشنبه هفته جاری شعبه رسیدگی‌کننده به آن تعیین شود؛ البته مشروط به آنکه اتفاق خارج از روال اداری و حقوقی رخ ندهد. عدم تحقق وعده‌های روحانی از یک‌سو و نوع مواجهه با اهل سنت و رویدادهای تلخی سبب شده تا حالا مولوی عبدالحمید نیز برای حمایت از کاندیداهای انتخابات شرایط سختی داشته باشد. شرایطی که در پی حوادث تلخ سراوان دشوارتر هم شد. پس فعلا باید نشست و تغییر معادلات را تماشا کرد و دید خرداد 1400، اهل سنت چه تصمیمی خواهند گرفت و بازهم رای‌شان را به سبد اصلاح‌طلبان می‌ریزند یا ورق به سود اصولگرایان برخواهد گشت.منبع : پرسون

كلمات كليدي : انتخابات ، انتخابات 1400 ، انتخابات ریاست جمهوری ، انتخابات سیزدهمین دوره ، مشارکت ، اهل سنت
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.