آخرين اخبار
ائتلاف کاندیداهای مستقل در انتخابات شورای تهران
كد خبر : ۳۷۸۱۲
زمان ارسال :‌ ۱۹:۲۲ ۱۴۰۰/۲/۹
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

محسن هاشمی: فضای انتخابات سرد است/ مشارکت در پایین‌ترین سطح نسبت به دوره‌های گذشته قرار دارد

محسن هاشمی در مراسم رونمایی از خاطرات ۱۳۷۷ آیت الله هاشمی اظهار کرد: در آستانه انتخابات قرار داریم، اهمیت این انتخابات برای کشور بیش از دوره‌های گذشته است چراکه آمریکا بالاترین مشارکت تاریخ خود را در انتخابات ریاست جمهوری شاهد بوده و در وضعیت فعلی با سردترین مشارکت تاریخ انقلاب، یعنی حدود ۴۰ درصد مواجه هستیم که می‌تواند قدرت ملی ایران در برابر حریف را تضعیف کند.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران گفت: رد صلاحیتهای حداکثری انجام شده در انتخابات شورا، یک نشانه منفی برای انتخابات پرشور است.

محسن هاشمی در مراسم رونمایی از خاطرات 1377 آیت الله هاشمی اظهار کرد: خاطرات ایشان، منحصربفردترین و شفاف ترین کارنامه یک مسئول است که به پیشگاه مردم و برای تاریخ ارائه شده. ما در ایران و حتی جهان، چنین اثری با این تداوم و جزییات از یک مسئول سراغ نداریم.

وی افزود: در رابطه با چالشهای اخیرا در رسانه ها در مورد دوگانه میدان و دیپلماسی: توجه داشته باشیم که باید هم شخصیت و کارنامه برجسته سردار سلیمانی مورد تکریم قرار گیرد و هم خدمات و زحمات فراوان دکتر ظریف مورد احترام باشد، اما جای این پرسش وجود دارد که چرا این نوع عدم هماهنگی و تفاوت در نگاه دیپلماسی و میدان در این مقطع بوجود آمده است؟

رئیس شورای شهر تهران تصریح کرد: برای پاسخ جا دارد یادی کنیم از جای خالی آیت الله هاشمی رفسنجانی، که هم برای ظریف و هم برای حاج قاسم پشتیبان، مشاور و دوستی امین و معتمد بود. کسی نتوانست نقش آقای هاشمی در دوران دفاع مقدس برای کمک به امام خمینی در فرماندهی کل قوا را، در دهه اخیر برای رهبرانقلاب بعنوان فرمانده کل قوا، ایفا کند.

وی گفت: نیروی نظامی، طبیعتا در میدان است و فرماندهی دارد و این فرمانده زیرنظر فرمانده کل قوا فعالیت می کند اما رهبر جمهوری اسلامی برای مدیریت ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک جنگ، نیاز به عنصری سیاسی دارد که بعنوان هماهنگ کننده نیروهای نظامی و غیرنظامی عمل کند، شخصی که همانند آقای هاشمی در زمان جنگ در جبهه حضور یابد و ساعتها و روزهای پیاپی با فرماندهان ارشد و سایر نیروهای نظامی موافق و منتقد گفتگو کند و همزمان در حوزه های پشتیبانی و دیپلماسی نیز حضور فعال و کارشناسی داشته باشد و هماهنگی و انسجام را ایجاد کند.

محسن هاشمی در ادامه گفت: مرور خاطرات آیت الله هاشمی نشان می دهد ایشان در 5 سالی که بعنوان یک چهره سیاسی، فرماندهی جنگ را از سوی امام خمینی برعهده داشت، مهمترین بخش وقت خود را صرف حضور در جبهه و همچنین جلسات هماهنگی و مشورت در پشت جبهه می کرد و به دلیل اعتماد بالایی که امام خمینی به ایشان داشتند، توانست پشتیبانی و فرماندهی عملیاتهای بزرگی نظیر کربلای 5 و والفجر هشت که پیروزی نسبی در آنان، منجر به تصویب قطعنامه 598 در سازمان ملل گردید را انجام دهد و در نهایت از طریق دیپلماسی جنگ را به صلحی پایدار و تامین کامل خواسته ایران تبدیل کند.

اما در دهه اخیر، خلا چنین نقشی در کشور کاملا احساس می شد، از ابتدای دهه قبل که بهار عربی آغاز شد تاکنون، عملا روسای جمهوری یعنی آقایان احمدی نژاد و روحانی، اعتقاد عمیقی به سیاست نظام یعنی مقاومت نداشتند و از اینرو نمی توانستند معتمد فرمانده کل قوا برای ایفای نقش آقای هاشمی در جنگ قرار بگیرند و شخص دیگری نیز نبود که بتواند ایجاد این هماهنگی و انسجام را صورت دهد.

در آستانه انتخابات نیز قرار داریم، اهمیت این انتخابات برای کشور بیش از دوره های گذشته است چراکه آمریکا بالاترین مشارکت تاریخ خود را در انتخابات ریاست جمهوری شاهد بوده و در وضعیت فعلی با سردترین مشارکت تاریخ انقلاب، یعنی حدود 40 درصد مواجه هستیم که می تواند قدرت ملی ایران در برابر حریف را تضعیف کند.

در شرایط فعلی که فضای انتخابات سرد است و مشارکت در پایین‌ترین سطح نسبت به دوره‌های گذشته قرار دارد، به‌نظرم هر نوع فعالیت و بحث و گفتگو درباره انتخابات مثبت است و موجب توجه افکارعمومی به انتخابات می‌شود، بنابراین من حتی گفتگو با کسانی را که قائل به رأی دادن هم نیستند مثبت می‌دانم چون اولین گام برای رأی دادن آنها، گفتگو درباره علت رأی ندادن است تا مسکوت گذاشتن موضوع.

بنده معتقد به مشارکت فعال در انتخابات هستم، در مشارکت فعال فرض می‌شود که ما کاندیدای جدی داریم و برای پیروزی رقابت می‌کنیم. اما سه دیدگاه دیگر نیز در این زمینه وجود دارد:

مشارکت منفعل که در آن حمایت اسمی از یکی از کاندیداهای تأیید شده انجام می‌شود که به حساب تحریم انتخابات گذاشته نشود اما تلاش جدی برای پیروزی و افزایش مشارکت صورت نمی‌گیرد.

دیدگاه عدم حضور رسمی اصلاح‌طلبان، در این حالت کاندیدای رسمی از سوی اصلاح‌طلبان معرفی نمی‌شود، اما بزرگان اصلاح‌طلب در انتخابات شرکت می‌کنند و به یکی از کاندیداها رأی می‌دهند تا تحریم نکرده باشند.

سیاست تحریم انتخابات و دعوت مردم به رأی ندادن که رادیکال‌ترین گرایش است.

این‌که چگونه هریک از این گرایشها را تقویت یا تضعیف کنیم، بسته به عملکرد نظام در حوزه تأیید صلاحیت‌ها و فضای کشور تا انتخابات است، اگر در رسانه ملی باب گفتگو و چندصدایی باز شود، تأیید صلاحیتها به‌صورت متکثر انجام شود و نشاط انتخاباتی ایجاد شود، دیدگاه مشارکت فعال تقویت می‌شود و هرچه فضا بسته‌تر و راکدتر باشد، دیدگاه چهارم هوادار بیشتری پیدا می‌کند.

ردصلاحیتهای حداکثری انجام شده در انتخابات شورا، یک نشانه منفی برای انتخابات پرشور است. امیدواریم با اعتراض در هیات نظارت استانی و مرکزی جبران شود.منبع : رویداد ۲۴

كلمات كليدي : انتخابات 1400 ، انتخابات ریاست جمهوری ، انتخابات سیزدهمین دوره ، اصلاح‌طلبان ، کاندیداتوری ، محسن هاشمی
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.