آخرين اخبار
ائتلاف کاندیداهای مستقل در انتخابات شورای تهران
كد خبر : ۳۷۹۰۰
زمان ارسال :‌ ۱۲:۳۳ ۱۴۰۰/۲/۱۷
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

احمد بخشایش اردستانی:

لاریجانی با حمایت اعتدال و اصلاحات نامزد انتخابات ۱۴۰۰ می‌شود

لاریجانی با حمایت اعتدال و اصلاحات نامزد انتخابات ۱۴۰۰ می‌شود یک فعال سیاسی درباره انتخابات ۱۴۰۰ گفت: فکر نمی‌کنم رئیسی بیاید، چون با حکم رهبر انقلاب مسئولیت ریاست قوه قضائیه را بر عهده دارد و برای کاندیداتوری مجوز رهبر انقلاب را می‌خواهد، پس باید یک استمزاجی انجام دهد. اصولگرایان یک کاسه نمی‌شوند.

احمد بخشایش اردستانی درباره کاندیداتوری علی لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: آقای لاریجانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌شود، اما رأی نخواهد آورد، چون او سال ۱۳۸۴ یک بار همه نیروی خودش را تجهیز کرد و آقای باهنر هم رئیس ستادش بود، اما در نهایت کمتر از ۲ میلیون رأی آورد. آقای لاریجانی در بین نخبگان نفوذ دارد، اما در بین بدنه اجتماعی این طور نیست.

وی افزود: آقای لاریجانی روی کسب آرای آقای روحانی و جریان همراه او حساب می‌کند، اصلاح طلبان نیز به عنوان رحم اجاره‌ای با لاریجانی برخورد می‌کنند، چون امکان دارد آن‌ها نامزدی نداشته باشند و ناچار به حمایت از لاریجانی شوند. البته ترکیب نامزد‌ها نیز برای آقای لاریجانی خیلی اهمیت دارد.

این استاد دانشگاه یادآور شد: حالت مطلوب برای لاریجانی آن است که دوقطبی شکل بگیرد و نامزد مقابلش هم آقای جلیلی باشد، چون در دوقطبی جلیلی-لاریجانی، نامزد پیروز لاریجانی خواهد بود. البته حالت‌های دیگری هم امکان دارد به وجود آید. مثلا احمدی نژاد تأییدصلاحیت شود که در این صورت اکثریت آرا را به خود اختصاص خواهد داد.

وی ادامه داد: خیلی‌ها دوست دارند که آقای رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، اما فکر نمی‌کنم آقای رئیسی بیاید، چون با حکم رهبر انقلاب مسئولیت ریاست قوه قضائیه را بر عهده دارد و برای کاندیداتوری مجوز رهبر انقلاب را می‌خواهد، پس باید یک استمزاجی انجام دهد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی یادآور شد: آقای قالیباف هم بهتر است نیاید، چون در صورت نامزدی به نوعی این ذهنیت القا می‌شود که قحط الرجال است و هر جایی گزینه‌ای نباشد، او به صحنه می‌آید. معتقدم شکل گیری چنین تصوری در بین آحاد جامعه حالت خوبی ندارد.

وی درباره میزان تمایل اصلاح طلبان به حمایت از علی لاریجانی ادامه داد: اصلاح طلبان با واقعیت‌ها آشنا هستند. هرچند می‌گویند «رئیس جمهور تدارکات چی است»، اما زنبیل‌های خودشان را در صف گذاشتند که این جایگاه را در اختیار بگیرند و از کنار آن منفعت ببرند، اما طلبکارانه برخورد می‌کند تا قدری بتوانند در حاشیه امن قرار بگیرند.

وی نگاه مردم به مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ را خیلی پژموده خواند و گفت: مشکل اصلی اصلاح طلبان آن است که ضریب حساسیت مردم درباره اهمیت حضور در پای صندوق‌های رأی کمرنگ شده است، چون افکارعمومی می‌گوید «همواره در انتخابات شرکت کردیم و وضع مان از حال حاضر بدتر شد». ضمن آنکه آقای روحانی وضعیت خوبی را برای کشور به ارمغان نیاورد و انتظارات پایگاه رأی اصلاح طلبان را برآورده نکرد.

این فعال سیاسی بیان کرد: هنوز فضا گنگ است، اما به طور مسلم آقای لاریجانی از جمله کسانی است که در صحنه انتخابات حضور خواهد داشت یعنی روز آخر آقای خاتمی او را به صحنه خواهد آورد، ولی در ابتدا بیشتر از جناح اعتدال حمایت می‌شود، بعد اصلاح طلبان نیز کم کم از او اعلام حمایت می‌کنند. با این وجود مشکل اصلی راضی کردن پایگاه اجتماعی جریان اصلاحات است که به نظر نمی‌رسد خیلی بتوانند در این زمینه توفیقی به دست بیاورند. البته این نکته را هم باید درنظر داشت که اصولگرایان نیز یک کاسه نمی‌شوند.


منبع : نامه نیوز

كلمات كليدي : انتخابات 1400 ، انتخابات ریاست جمهوری ، انتخابات سیزدهمین دوره ، کاندیداتوری ، علی لاریجانی
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.