آخرين اخبار
ائتلاف کاندیداهای مستقل در انتخابات شورای تهران
كد خبر : ۳۸۱۸۵
زمان ارسال :‌ ۱۵:۵۶ ۱۴۰۰/۲/۳۰
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

گفت وگوی شفقنا با شش داوطلب کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

کمتر از یک ماه تا سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است. در حال حاضر داوطلبان این دوره از انتخابات در انتظار تأیید صلاحیت ها از سوی شورای نگهبان هستند. هر یک از داوطلبان کاندیداتوری علاوه بر اینکه شعاری برای دولت احتمالی خود در نظر گرفتند، عنوان می کنند که دارای برنامه در عرصه های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی می باشند. شفقنا در تلاش است تا از طریق گفت وگوهای تفصیلی با داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ عموم مردم را در جریان ریز برنامه های آنها قرار دهد تا در ۲۸ خردادماه در پای صندوق های رأی انتخابی آگاهانه، معقول و منطقی داشته باشیم.

در ادامه متن گفت وگوهای شفقنا با ۶ داوطلب کاندیداتوری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از جمله مسعود پزشکیان، قاضی زاده هاشمی، محمود صادقی، فریدون عباسی، سیدعباس نبوی و رستم قاسمی را می خوانید.

مسعود پزشکیان: رییس دولت آینده رفع تبعیض را اولویت قرار دهد

دکتر مسعود پزشکیان، داوطلب کاندیداتوری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در گفت وگو با شفقنا بیان کرد: اگر می خواهیم در کشور بمانیم و مردم ما را قبول کنند، از کارهایی که باعث ایجاد مشکل برای مردم می شود باید پرهیز کرد و هر کسی این مشکل را ایجاد کرد باید در چارچوب قانون با آنان برخورد شود ولی متأسفانه چنین نکردیم و در نتیجه با این مشکلات مواجه هستیم.

صدا و سیمای ما یک جانبه از یک دیدگاه و جناح صحبت می کند. مردم همه این مسایل و تبعیض ها را متوجه می شوند و این فهمیدن ها باعث فاصله و جدایی و گاهی کینه و نفرت می شود و نتیجه عکس می گیریم.

در موضوع افزایش قیمت بنزین که منجر به فاجعه ای در کشور شد و باعث آبروریزی و لکه سیاهی در رفتار ما از نظر مدیریتی در جامعه بود. سران سه قوه موافق این اتفاق بودند و امضا کرده بودند، اما وقتی دیدند که اوضاع نامناسب است از قبول مسئولیت طفره رفتند.

در حال حاضر برخی از نمایندگان پشت تریبون مجلس فریاد می زنند که برجام نباید موفق شود تا در انتخابات از آن استفاده نکنند، این یعنی اینکه اگر برجام مصوب شود، مقداری فشار از روی مردم برداشته می شود، اینها حاضر هستند مردم در فشار بمانند ولی بگویند که روحانی عملکرد مناسبی نداشت؛ این نوع برخورد کردن یک نوع ظلم و برخورد غیر منصفانه ای است که به نظر من قابل قبول نیست.

مردم بی اعتماد و نا امید شدند چون سرشان را کلاه گذاشتیم به همین دلیل تصمیم می گیرند که دیگر اجازه ندهند سرشان کلاه برود. البته از سوی دیگر باید تلاش کنیم که مردم در صحنه باشند برای اینکه اگر حضور مردم کاهش پیدا کند تمامیت کشور ما زیر سوال خواهد رفت بنابراین سعی کنیم با مردم صادق باشیم.

چرا عده ای با FATF مخالف هستند؟! چون معتقدند با تصویب FATF برخی از کشورها متوجه می شوند که به حزب الله پول دادیم، ما که این اقدام را منکر نیستیم. بنابراین دلیل مخالفت ها مساله دیگری است؛ اگر FATF داخلی را تصویب کنیم دیگر پولی به حساب من، فرزندم، دوست و اطرافیانم واریز نمی شود.

متن کامل گفت وگوی شفقنا با دکتر پزشکیان را در این لینک بخوانید.

قاضی زاده هاشمی: دولت بعدی باید برجام را به درستی اجرا و به نتیجه برساند

قاضی زاده هاشمی، نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی و داوطلب کاندیداتوری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در گفت وگو با شفقنا، شفافیت، گفت وگو، عدم انحصار و رانت و عدالت را ۵ شرط تشکیل دولت مردمی عنوان کرده و می‌گوید که هدف، احیای اعتماد عمومی است و این احیای اعتماد عمومی در رفتار دولتمردان نهفته است یعنی دولتی که مردمی بوده، گوش شنوا داشته باشند، پاسخگو و مهربان با مردم و در کنار آنها باشد و دوم برنامه های اجرایی برای مواردی مثل تهیه مسکن و کنترل تورم را داشته باشد.

او می گوید: پیرو برنامه گام دوم، به دنبال تغییر و انقلاب در مدل حکمرانی کشور هستیم. یعنی معتقدیم نظامات موجود، نظامات کارآمدی نیست بلکه بعضا ضد مردمی و نظامات بروکراتیک خسته کننده‌ای است که بسیار استهلاک منابع ایجاد می‌کند. یکی از این موارد، نظام برنامه ریزی کشور است که گذشته نگر می‌باشد؛ یعنی مشکلاتی که در گذشته پیش آمده و مرکز آمار ایران، آمار آن را در گذشته احصاء و تحلیل کرده‌ و راه حل‌های مبتنی بر راهکاری که گذشتگان ارائه کرده‌اند را می خواهیم در قوانین برنامه، برای آینده پیاده کنیم. در حالی که در این برنامه، مشکلات جدید ایجاد می شود و زخم آن کهنه می شود. بنابراین نظام برنامه ریزی ما اشکال دارد. برنامه ریزی باید مبتنی بر مدیریت تحولات آینده باشد و وقتی تحولات آینده مدیریت نشود، مشکلات حل نمی‌شود.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه دولتمردان همیشه عقب تر از مردم حرکت می کنند، اظهار می کند: برای شفافیت نظام مالیاتی ۵۰ پروژه تعریف کردیم و مفهوم «دولت مردم» را خلق کردیم یعنی دولتی که مردم، حاکم اصلی آن هستند و برای اینکه چنین دولتی شکل بگیرد ۵ شرط وجود دارد. شرط اول شفافیت است؛ یعنی وقتی مردم قرار است حاکم بر دولت باشند، باید اطلاع داشته باشند که دولتشان چه می داند، چگونه تصمیم می گیرد و چگونه عمل می کند. دومین موضوع، گفت و گو است یعنی باید برای آنها توضیح داده شود و گفت و گو شکل بگیرد. هم مشکلات مردم را بشنوند و گوش شنوا داشته باشند و هم زبان گویا برای داشتن دلیل مناسب برای تصمیماتشان داشته باشند. سومین مساله عدم انحصار و رانت و وجود رقابت سالم است. یعنی دولت نباید سازمان رانت، سازمان مجوزهای طلایی، سازمان دادن ارزهای ارزان قیمت به عده خاص و سازمان ایجاد انحصار برای واردات کالای خاص باشد. همانطور که این انحصار در رسانه، تجارت و سیاست و … بد است. چهارمین موضوع، بحث عدالت است. دولت باید توسعه عدالت بدهد و این عدالت هم باید ساختاری و نهادی باشد. عدالت، معادل مقابله با مفسدین نیست. وقتی که ساختار ها، روش ها و نظام‌های ارزشی، همه عادلانه باشد می توان عدالت را تجریه کرد. و پنجمین شرط، پاسخگویی است؛ دولت باید پاسخگو باشد و بتواند نسبت به وظایفی که دارد پاسخ مناسب را بدهد.

متن کامل گفت وگوی شفقنا با قاضی زاده هاشمی را در این لینک بخوانید.

محمود صادقی: «شفافیت» اولویت دولت آینده باشد

دکتر محمود صادقی حقوقدان و نماینده مردم تهران در دوره دهم مجلس و  داوطلب کاندیداتوری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، شفافیت را مهم ترین اولویت دولت آینده می داند و معتقد است: هوشمندسازی سامانه های دولتی باعث ایجاد انضباط می شود، دولت را به اتاق شیشه ای می بَرد و از اسراف و فساد جلوگیری می کند. این منابع چه ارزی و چه ریالی زمانی که شفاف باشد، صرف مردم می شود و پس از مشخص شدن اولویت ها، زمینه سازی برای عدالت و معیشت و رفاه مردم ایجاد شود.

از جمله برنامه های دکتر محمود صادقی که به آن اشاره می کند، رشد اقتصادی، کاهش تورم به زیر ۱۰ درصد، ثبات نسبی قیمت ها، اشتغال پایدار، اصلاح نظام بانکی، کنترل نقدینگی، اصلاح قانون اساسی، تفهیم کارکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی و تنش زدایی با همه کشورها به جز اسرائیل است.

محمود صادقی عنوان کرد: در همه ادوار انتخابات، کسانی که نماینده وضع موجود هستند طبیعتاً رقابت آنان در آن عرصه مشکل است. اعضای کابینه آقای روحانی اعم از معاون اول یا وزرا از نگاه افکار عمومی به نوعی نماینده وضع موجود هستند و چون از وضع موجود یک نارضایتی گسترده ای وجود دارد به طور پیش فرض تصور این است که وضعیت چالشی خواهند داشت. منتها این داوطلبان امیداور هستند که با تبیین شرایط و علل وضع موجود بتوانند مردم را متقاعد کنند که در وضع موجود دولت چه میزان موثر بوده و چه میزان عوامل دیگر دخیل بودند. عواملی اعم از داخلی و بین المللی که مهم ترین مساله دولت خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها بوده که طبعاً مشکلاتی ایجاد کرده است. البته بخش قابل توجهی از مردم علت وضعیت موجود را می دانند منتها در کوران فعالیت انتخاباتی فرصت بیشتری برای بیان حقایق فراهم می شود. کاندیدای که وابسته به دولت هستند، امید دارند که با تبیین درست و شفاف این شرایط بتوانند مردم را متقاعد کنند البته من چه به عملکرد دولت که همواره هم در طول نمایندگی خود بیان کردم و چه به شیوه تبلیغاتی و اطلاع رسانی دولت انتقاد داشته و دارم.

دولت در مواقعی دچار لکنت زبان شده یعنی با شفافیت دلایل را بیان نکردند بنابراین در موسم انتخابات اگر بخواهند علل و عوامل را بیان کنند شاید مردم این انتقاد را داشته باشند که چرا به وقت آن نگفتید. البته یکی از دلایل خاصی که برخی از مسایل و مشکلات به وقت آن گفته نمی شود، این بوده که کشور و مقامات رسمی نمی خواستند در برابر تحریم های آمریکا ابراز ضعف کنند و به نوعی اذعان کنند که در اثر تحریم ها ما دچار چنین تنگناهایی شدیم. سیاست های رسمی نظام هم اجازه نمی داد که کسی از تأثیر تحریم ها شکوه کند، در حقیقت می خواستند در مقابل دشمن با سیلی صورت خود را سرخ نگه دارند بنابراین لب فرو بستند و در حوزه های دیگر هم برای حفظ وحدت و اینکه شکاف ایجاد نشود، بسیاری از حقایق را بیان نکردند. لذا پذیرش این مسایل در آستانه انتخابات ممکن است از سوی مردم بسیار سخت باشد، ولی اگر با صراحت، صداقت، شفافیت و با چاشنی شجاعت برخی از مسایل بیان شود، ممکن است که در جلب اعتماد مردم موثر باشد.

من کامل گفت وگوی شفقنا با دکتر محمود صادقی را در این لینک بخوانید.

فریدون عباسی: اشتغال، عمد مشکلات مردم در شرایط فعلی است

دکتر فریدون عباسی نماینده مردم کازرون و کوچنار در مجلس شورای اسلامی و رییس سابق سازمان انرژی اتمی، می گوید که با رفتن در میان مردم و صحبت کردن با آنها، مردم اعتماد می‌کنند چون می‌خواهند مسایل کشور حل شود و ما به دنبال این هستیم که قطب سوم را در برابر قطب هایی که تا الان به جامعه تحمیل کردند، ایجاد می‌کنیم.

فریدون عباسی می گوید: تا زمانی که تشکیلات‌های استخوان دار و قوی نداشته باشیم؛ همین وضعیت را در کشور شاهد خواهیم بود؛ چون افراد در تشکیلات، رشد نمی‌کنند؛ اگر افراد در تشکیلات رشد کنند، در طول زمان مشخصی، ویژگی‌های و توانمندی‌هایشان آشکار می‌شود و با این اوصاف، قابلیت شناسایی هم برای جامعه و هم برای نهادهای امنیتی و نظارتی را خواهند داشت. یعنی به مرور زمان گفته‌ها، تفکرات و عملکردشان می‌تواند مورد بررسی قرار بگیرد و این مساله در جایگاه‌های نمایندگی مجلس، رییس جمهور و وزیر واجب است که گذشته طولانی افراد و مواضعشان در طول زمان بررسی شده باشد. اینها باید دارای اساس نامه و مرام نامه مشخص باشند؛ چراکه عرصه سیاست هچون تیم فوتبال نیست که بازیکنان خوب، از تیمی به تیم دیگر بروند. سیاست، اصولی را می‌خواهد که شخص روی یک مبانی فکری پایدار باشد؛ یعنی اگر دارای اعتقاد هویت ملی بوده و به حکومت دینی اعتقاد داشته باشد، می‌تواند تمام افراد را برای اعتلای کشور به کار بگیرد؛ اما اگر بخواهد جزو حزب و گروهی باشد که مرتب در آن انشعاب صورت می‌گیرد، از اهداف اولیه تعریف شده برای آن جمعیت و تشکیلات فاصله خواهد گرفت و معلوم نیست در آن زمان چه فکری می‌کند و چه ارمغانی برای کشور خواهد داشت.

وی عنوان کرد: مردم بدانند که در حوزه اجرا، بنده و شاید چند کاندیدای دیگر، از بقیه ضعیف‌تر نیستیم و چه بسا در مواردی قوی تر از آنها هم باشیم؛ سوابق اجرایی ما از کف جامعه شروع شده است؛ ما مراحل کارشناسی، مدیریت پایین، میانی و ارشد را گذراندیم و الان وارد عرصه انتخابات شدیم. نه فرزند افراد مطرح بودیم، نه داماد کسی هستیم و نه در باند افراد خاصی حضور داریم؛ ما فرزند جامعه و مردم هستیم. از هیچ رانتی هم در این دوران استفاده نکردیم نه از عکس فلان شخصیت استفاده می کنیم و نه از دوران دفاع مقدس فیلم و عکس منتشر می‌کنیم که پشت آن پنهان شویم و نه از شخصیت‌های مطرح جامعه هزینه می‌کنیم. می‌خواهیم با مردم باشیم و برای مردم کار کنیم.

متن کامل گفت وگوی شفقنا با فریدون عباسی را در این لینک بخوانید.

سیدعباس نبوی: صلاحیت بنده تایید نشود، دو اعتراض خواهم داشت

حجت الاسلام و المسلمین سید عباس نبوی از کاندیدهای احتمالی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است. وی استاد حوزه و دانشگاه، از اعضای هئیت مؤسس دفتر تحکیم وحدت، رئیس مؤسسه تمدن و توسعه اسلامی است. از دیگر سمت های اجرایی آقای سیدعباس نبوی می توان به معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، معاون فرهنگی و پژوهشی نهاد نمایندگی رهبری، عضویت در شورای فرهنگ عمومی کشور و مسئولیت نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه تربیت مدرس  اشاره کرد.

وی می گوید: ما بعضی از روسای دولتی داشتیم که حتی ایمیل خود را نمی توانست اداره کند یا یک کپی و پیست ساده را نمی توانست انجام دهد در واقع با تکنولوژی و فناوری بیگانه است، بعد همین شخص فریاد می زد که من آخر تجدد هستم. واقعا با چنین رییس دولتی غیر از آشفتگی، بهم ریختگی، شعار دادن‌ و ایجاد فضایی غیر از فضای دوقطبی و مناقشه در جامعه توقع دیگری داریم؟!

ما در ابتدا باید فضای دو قطبی را از بین ببریم تا بسیاری از تغییر و تحولات از جمله تحول مدیریتی اتفاق بیفتد. چرا رقابت های حزبی کشورهای اسکاندیناوی کاهش پیدا کرده؟ برای اینکه مسائل دوقطبی را به مسائل زندگی تبدیل کردند. من نمی گوییم آنها راه درستی را می روند و باید راهبردهای اساسی آن جوامع را قبول کنیم چرا که به دلیل تفاوت های معنوی، مسیر ما یک مسیر دیگری است، اما مهم این است که آنان فهمیده اند این بازی دوقطبی، بازی ماندگاری همان هایی است که اتفاقا هر چه بیشتر می مانند سرنوشت جامعه را بدتر می کنند. ما با این روسای دولت ها مواجه هستیم، خودشان هم بعضا می دانند. روسای دولت چرا با مردم این چنین معکوس صحبت می کنید؟! چرا چندین دهه است که مردم را معطل می کنید؟!

سیدعباس نبوی عنوان کرد: اگر صلاحیت بنده تایید نشود، دو اعتراض خواهم داشت. یک اعتراض قانونی و اعتراض دیگر حق اعتراضی را به صورت طولانی زمان تا آخر عمرم حفظ می کنم.

می خواهم بیان کنم که آقایان اعضای محترم شورای نگهبان بسیاری از شما اعضای محترم بنده را می شناسید و مدیریت و توانایی بنده را می دانید و در مسیر مدیریت بنده یک دوره همکاری کردید بنابراین به هیچ وجه توقع نیست که بنده را تأیید صلاحیت نکنید. خودتان هم در بعضی از فرصت هایی که پدید آمد و و در جلساتی که با بعضی از شما عزیزان داشتم و به صورت موردی صحبت می کردیم خودتان هم صلاحیت بنده را تایید کردید. آیین نامه ای که اخیراً به وزارت کشور ابلاغ کردید یک بند ۱۱ دارد که گفته شده افراد همتراز با این مواردی که بیان کردید، آن افراد همتراز هم به تشخیص شورای نگهبان تشخیص می دهید. خوب خودتان می دانید بنده در دولت های مختلف پیشنهاد تصدی وزارتخانه هایی داشتم که به دلایلی قبول نکردم، اما این بدین معنا نیست که اگر کسی آن جایگاه را قبول نکرد شأن پایینی نسبت به وزرایی دارد که این سمت را قبول کردند.

چنانچه رد صلاحیت شوم، دائماً بیان می کنم که ۱۰ سال الگوی پایه پیشرفت کشور را برنامه ریزی کردیم و شخصیت های بزرگ علمی و مدیریتی تربیت کردیم و پیشرفت راهبردی در مباحثی که ورود کردیم، اما تأیید صلاحیت نشدیم. چنانچه سالها بعد نابسامانی ها و قطع امید جامعه از مدیریت کشور را به صورت واضح شاهد بودیم، می گویم ۱۴۰۰ آمدیم، نگذاشتید؛ حال خود پاسخگوی وضعیت به وجود آمده، باشید.

حضرت آیت الله جنتی این تصمیمی که گرفته می شود حجت باشد بین همه ما و خدا و آنچه که مردم شاهد هستند. حواستان باشد که ۱۴۰۰ پیچ تاریخی آینده کشور ماست. پیچ تاریخی بسیار حساسی برای ایران اسلامی، برای نظام، جامعه و مردم است.

بنده در حد بضاعت برنامه هایی بسیار تخصصی را آماده کردم و به هیچ وجه توقع ندارم که شورای نگهبان نسبت به این مساله کوتاهی کند، مثلاً در نهایت چند نفری را از این رقابت به عنوان رأی و نتیجه انتخاب کنند و باقی داوطلبان را به کناری بگذارند و ملاحظات و مصلحت هایی را مدنظر قرار دهند که خدایی نکرده این مصلحت ها برای آینده کشور تبدیل به ضدخود شود.

متن کامل گفت وگوی شفقنا با سیدعباس نبوی را در این لینک بخوانید.

رستم قاسمی: دولت سیزدهم با سختی‌ها و مشکلات بسیاری مواجه است

رستم قاسمی، سیاستمدار اصولگرا که در دولت دهم سکان دار وزارت نفت بود، در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ هم ثبت نام کرده است. او که دولت خود را دولت« کارنامه و برنامه» معرفی می‌کند در گفت و گو با شفقنا برنامه‌هایش برای حل مشکلات کشور خصوصا در حوزه اقتصادی و معیشتی را تشریح کرد.

قاسمی معتقد است با توجه به شرایطی که مردم در آن به سر می برند، طبیعتا انتظارشان این است که رییس جمهور آینده در گام اول، مشکلات معیشتی و اقتصادی کشور را حل کند. بنابراین کسی می‌تواند این کار را انجام دهد که دارای کارنامه و تجربه باشد.

به گفته قاسمی، مردم علاوه بر اینکه می خواهند مشکلاتشان حل شود، صداقت مسوولین هم جزو خواسته هایشان است و نیاز دارند صادقانه موضوعات کشور را با آنها در میان بگذارد. ما حتما این شفافیت را با ساختار ارائه خواهیم کرد و کاری می کنیم مردم پیشرفت های دولت را ببینند و خودشان قضاوت کنند.

وی بیان می کند: مذاکرات هسته‌ای نرمش قهرمانانه ای بود که در حاکمیت کشور شکل گرفت و دستاوردش این بود که دنیا متوجه شد ایران به دنبال تنش زدایی است و به مردم ایران هم ثابت شد که آمریکایی ها قابل اعتماد نیستند. گرچه ما به مفاد برجام انتقاداتی داریم که دقت لازم صورت نگرفت اما من با مذاکره مخالف نیستم؛  نتیجه مذاکره‌ باید این شود که آمریکایی‌ها اعتماد مردم ایران را برگردانند، همه تحریم‌ها یکجا برداشته شود و مذاکره به مسیر خودش ادامه یابد.  مهمترین مولفه‌ای که بتوان به آن اشاره کرد، موضوع باور به توانمندی‌های داخلی است؛ چراکه ما ثروت و استعدادهای فراوانی در کشور داریم و موضوع نفت تنها یک مولفه در قدرت اقتصادی ایران است؛ جمعیت ۸۰ میلیونی ما سرمایه عظیمی است و از سوی دیگر ۵۰۰ الی ۶۰۰ میلیون نفر، جمعیت کشورهای همسایه ما است که ظرفیت عظیمی برای فعال کردن اقتصاد ایران می‌باشد؛ لذا باور به توان داخلی و اهتمام ورزیدن به اجرای کارهای عملیاتی در کشور بدون توجه به مذاکرات هسته‌ای، حتما صورت خواهد گرفت و مذاکرات هسته‌ای هم می تواند با این شرط ادامه پیدا کند.

رستم قاسمی می گوید: وابستگی اقتصاد ایران به نفت، در گذشته خیی زیاد بود امروز وابستگی به نفت کمتر شده است و ما می توانیم این وابستگی را به حداقل برسانیم. ایران کشوری ثروتمند است و ۱۵ درصد معادن جهان را در اختیار داریم و از سوی دیگر معادن ترکیبی هم در ایران وجود دارد و خداوند در ایران جدول مندلیف را قرار داده است که باید از آن استفاده کنیم. امروز در حوزه صنعت، بیشترین و مدرترین زیر ساختارهای صنعت و تجهیزات را در اختیار داریم و در حوزه کشاورزی ظرفیت های زیادی داریم بنابراین نفت تنها یکی از مولفه های مهم در کشور است. در زمان مسوولیتم در وزارت نفت، بخش زیادی از نفت خام را به فرآورده‌های نفتی تبدیل کردیم درحالی که تا پیش از آن فرآورده‌های نفتی را وارد می کردیم؛ لذا در دوره تحریم ها به صادر کننده فرآورده های نفتی تبدیل شدیم؛ توسعه پالایشگاه های ایران و ساخت ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین میدان گازی دنیا مهمترین اقدامات ما بود و امروز گام اول ما این است که نفت خام را به فرآورده های نفتی تبدیل و از خام فروشی جلوگیری کنیم.

متن کامل گفت وگوی شفقنا با رستم قاسمی را در این لینک بخوانید.منبع : شفقنا

كلمات كليدي : انتخابات 1400 ، انتخابات ریاست جمهوری ، انتخابات سیزدهمین دوره ، کاندیداها ، داوطلبان ، داوطلب
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.