آخرين اخبار
ائتلاف کاندیداهای مستقل در انتخابات شورای تهران
كد خبر : ۳۸۴۰۵
زمان ارسال :‌ ۲۳:۰۵ ۱۴۰۰/۳/۱۲
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

زیبا کلام: نظارت استصوابی مغایر با مبانی یک انتخابات آزاد است

صادق زیباکلام فعال سیاسی اصلاح طلب در یادداشتی نوشت: دیشب درکلاب‌هاوس پیرامون «نظارت استصوابی» کاربه درازا کشید. برنامه۱۲-۱۰بود. اما ۳بامداد با عذرخواهی از ده‌ها نفر که نتوانسته بودند مطالبشان را بگویند، تمام کردیم.

صورت مسئله روشن بود. آقای دکتربهادری جهرمی استاد حقوق تربیت مدرس و مشاور حقوقی شورای نگهبان دردفاع ازنظارت استصوابی دواستدلالِ اصلی داشتند: کارِ شورای نگهبان بر اساسِ قانونِ اساسی و مصوبات مجلس است. ثانیاً، درهمه کشورهایِ دیگرهم یک نهاد نظارتی برامرانتخابات وجود دارد و انتخابات یله و رها نیست که هرکس بتواند کاندید شود.

حرف من در مخالفت با نظارت استصوابی شامل چند محوربود:

- نظارت استصوابی مغایرب ا ابتدایی‌ترین اصول انتخابات آزاد می باشد. در یک انتخابات آزاد به مردم گفته نمی شود که فقط از میان افرادی که ما برای شما تعیین کرده‌ایم می توانید انتخاب نمایید. برخلاف آنچه که اصولگرایان می گویند در هیچ نظام دیگری مکانیزمی به نام «تعیین صلاحیت» نامزد‌ها وجود ندارد.

- ازآنجا که نظارت استصوابی «من درآوردی» هست، درعمل براساس یک ضوابط معینی صورت نمی‌گیرد. هیچ قاعده و قانونی ناظر بر نحوه چگونگی اجراء این نظارت وجود ندارد. درعمل ملاحظات سیاسی است که صلاحیت نامزد‌ها را تعیین میکند و نه ضابطه و قاعده و قانون.

- به جای ارائه ادله و مستندات حقوقی، شورای نگهبان به نامزدِ رد صلاحیت شده میگوید «ما نمی‌گوییم شما صلاحیت ندارید؛ ما می‌گوییم صلاحیت شما برای ما احراز نشد.» درست مثل اینکه گفته شود «ما نمی‌گوییم صادق زیباکلام دزد نیست، می‌گوییم دزد نبودنش برای ما احراز نشد.» آیا این بجز یک سفسطه و بازی با کلمات چیزدیگری میتواند باشد؟

- بالاترین دلیل ناکارآمدی نظارت استصوابی سقوط جایگاه مجلس و ریاست جمهوری است. کارایی مجلس یازدهم را که عصاره نظارت استصوابی هست مقایسه کنیم با مجالس اولیه که نظارت استصوابی در کارنبود.

- آقای کدخدایی گفته بودند که اگرنظارت استصوابی نباشد ممکن است مردم یک قاتل را انتخاب کنند. بایشان عرض کردم که اتفاقاً دموکراسی یعنی همین. یعنی مردم اگرخواستند حق دارند یک قاتل را انتخاب نمایند.

دکتر بهادری جهرمی فرمودند نه مردم و نه قانون اساسی این را اجازه بما نمی‌دهند. نظام ما جمهوری اسلامی است و نه دموکراسی غربی.

در پاسخ عرض کردم نظر مردم را با یک نظرسنجی ساده می‌توان پرسید.

جز وصل تو دل به هر که بستم توبه

بی‌یاد تو هر کجا نشستم توبه

منبع : فرارو

كلمات كليدي : انتخابات 1400 ، انتخابات ریاست جمهوری ، مشارکت ، نظارت استصوابی ، صادق زیباکلام
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.