آخرين اخبار
ائتلاف کاندیداهای مستقل در انتخابات شورای تهران
كد خبر : ۳۸۴۶۵
زمان ارسال :‌ ۲۱:۳۹ ۱۴۰۰/۳/۱۸
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

مناظره دوم: نقد نامزد‌ها از سوی سید امیرحسین قاضی‌هاشمی
مجری: هر کدام از نامزد‌های محترم سه دقیقه فرصت دارند از دیدگاه خودشان دفاع کنند

سید امیرحسین قاضی‌هاشمی: حقیقتاً ممکن است در تهیه برنامه یا رویکرد‌های دولت‌های عزیزان بعضی از موضوعات به عنوان موضوعات پیشگام باشد و بنده معتقد باشم که مدل اداره کشور دچار اختلال است و ما حکمرانی را باید تغییر بدهیم بعضی از دوستان درسطح برنامه و پروژه یا رویکردشان متفاوت باشد این نحوه پرسیدن سوال‌ها باعث می‌شود آورده کاندیدا‌ها و تفاوت هایشان دیده نشود بر اساس دانش ضمنی اشان و مطالب تهیه شده این جا گفتگو می‌شود که انتقادی که شد انتقاد واردی است شاید مناظره می‌توان به شکل دیگر برگزار کرد که این تفاوت‌ها در رویکرد‌ها دیده شود یک بخشی از جامعه که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم معلولین شهروندان درجه یک هستند ده درصد از جامعه ما به نحوی معلولیت دارند این‌ها می‌توانند زندگی خودشان را اداره کنند نیاز به دریافت صدقه ندارند نیاز به حمایت به عنوان محروم ندارند باید ابزار زندگی معلولین و آمادگی محیط برایشان فراهم شود متاسفانه طی این سال‌ها به علت این که مورد توجه نبودند با این که ما قانون خیلی خوبی هم در مجلس تصویب کردیم این به نتیجه درستی نرسیده است و ما در دولت سلام برنامه ریزی می‌کنیم تا مناسب سازی معابر را برای معلولین انجام دهیم و در مسائل زندگی اشان از جمله ازدواج و امثال الهم. من در مطالب شما ندیدم به موضوع جانکاه کرونا پرداخته شود و وضعیتی که در میان مدت جهان گرفتار آن است و ما آمار فوت بالایی در کشور داریم و غیرقابل توجیه هم هست صدا و سیما اوضاع خراب کشور‌های دیگر را در این رابطه مرتب گزارش می‌کند، اما هیچ وقت از کره جنوبی نمی‌گوید که فقط هزار و ۹۷۴ فوتی داشته است یا ویتنام که ۵۳ تا داشته و حتی چین که مرکز شیوع کرونا بوده ۴ هزار و ۶۳۴ فوتی داشته است خیلی از این کشور‌ها واکسیناسیون را شروع نکردند، زیرا یک دولت و مدیریت قاطعی داشتند و دچار بی ثباتی در تصمیم گیری نبودند شما دیدید عزیزی در کلاپاوس یک عزیزی نوشت می‌توانستم ۱۸ میلیون دز واکسن مرداد ماه وارد کشور کنم دولت همراهی نکرده است، ۱۸ میلیون دز واکسن یعنی کاهش ۸۰ درصدی مرگ و میر در کشور این حرف خیلی وحشتناکی بوده که زده شد که ما امکان این را داشتیم که واکسن بیاوریم و تمام افراد تحت خطر را واکسن بزنیم، ولی نشد.
 
پاسخ  به نقد دیگر نامزد‌ها

علیرضا زاکانی: بسم الله الرحمن الرحیم بنده معتقد هستم در کشور انسداد وجود ندارد، مشکل، مشکل مدیریت است مشکل مشکل رویکرد است و مشکل مشکل زیاده خواهی‌ها و رانت بازی‌ها است لذا بنده حاضرم با هریک از دوستان مناظره مناظره دقیق برنامه‌ای داشته باشد، چون بنده هم نسبت به نحوه برگزاری مناظره فکر می‌کنم که خیلی بهتر می‌شود مناظره کرد و آرزو می‌کنم که دو به دو مناظره می‌کردیم که عیار گفته‌ها و شرایط معلوم شود همین حالا نیز اعلام آمادگی می‌کنم، اما به هر حال نکته‌ای که هست این است که بنده معتقدم اولاً باید بسته یک رئیس جمهور بسته جامعی باشد نمی‌شود کشور را کاریکاتوری اداره کرد لذا هم باید به اقتصاد مدیریت پرداخت و هم به فرهنگ و اجتماع و هم سیاست و امنیت و هم سیاست خارجی.

برای هر بخش نیز باید بسته‌های جدی داشت که هم پوشانی کنند و با هم بتوانند اقدام اساسی و جدی داشته باشند مثلاً در شرایطی که امروز هست در حوزه سلامت بنده معتقد هستم که دولت می‌تواند اقدام اساسی و جدی کند که غیر از درد بیماری، مریض درد نکشد و برای این موضوع نیز برنامه جامعی تنظیم کرده ام که تقدیم خواهم کرد.

برای معیشت معتقد هستم که می‌توان سال اول ریشه فقر مطلق را برکند و برای آن یک برنامه ۶۰۰ فصلی تنظیم کرده ام که منابع، امکان و شرایط در درون خودش وجود دارد و همین امروز می‌شود آن را اجرایی کرد و اصلاً این طور نیست که بخواهیم حواله به غیر دهم و به منبعی دهم که اصلاً منبع نامعلومی باشد.

ناظر به آزادی‌های مدنی معتقد هستم که دولت باید پیرو مردم باشد از بُعد این که پاسخگوی آن‌ها باشد لذا قائل به شفافیت، قائل به دقت و قائل به ایجاد یک نهادسازی نوین در جهت پذیرش موضوع نظارت مردم و مطالبات مردم و اعتراضات مردم هستم بنده معتقد هستم به نیکی می‌توان اصل ۸ و ۲۷ را اجرایی کرد به درستی می‌توان اصل ۱۰ و ۲۱ را اجرا کرد.

صحبت از ۳ و نیم میلیون سرپرست خانوار زن می‌کنیم و ۷۷ هزار تا از آن‌ها تحت پوشش بیمه هستند ما صحبت از فقر مطلق می‌کنیم لذا دولتی که می‌آید برای همه ابعاد و ساحت‌های زندگی مردم برنامه داشته باشد و بعد هم این برنامه را شعاری ارائه ندهد لذا معتقد هستم صدا و سیما می‌تواند تغییر رویه دهد.
 
سید ابراهیم رئیسی:  در مورد آسیب‌هایی که امروز اجتماع و جامعه ما متأسفانه دیده باید یک مقداری دید واقعی پیدا کرد که الان وضعیت و شرایط چیست. وضعیت معیشت مردم به شدت آسیب دیده است. وضعیت کسب و کار مردم به شدت آسیب دیده است. وضعیت اعتماد به دولت شاید در پایین‌ترین سطح در سال‌های گذشته تا حالا بوده و آسیب دیده است.

ما پشتوانه سرمایه اجتماعی را به شدت نیازمندیم در همه‌جا و همه حال و آنی که ملت به دنبال آن بوده‌اند مسئله استقلال است، استقلال در همه حوزه‌ها، استقلال اقتصادی، استقلال در حوزه مسائل مختلف، استقلال سیاسی به حمدالله ما استقلال سیاسی داریم، اما در رابطه با استقلال اقتصادی به دلیل نگاه‌هایی که این نگاه‌ها نگاه‌های شخصی، فردی، حزبی و جناحی بود نه نگاهی که از جایگاه انقلاب اسلامی نگاه امام نگاه رهبری نگاه مردم کشور باید به آن استقلال برسد، گام‌هایی که برداشته شده این گام‌ها متناسب با آنچه که باید متأسفانه نبوده است.

در بُعد پیشگیری‌ها در وقوع آسیب‌های اجتماعی که امروز مردم در خصوص آسیب‌های اجتماعی بسیار نگرانند و این‌ها می‌توانست وضعیت را متفاوت کند، اگر درست عمل می‌شد و آن نگاهی که در شعار‌های مردم بود مثل آزاده‌های اجتماعی که امر بسیار مهمی است در کنار استقلال که اصل بسیار مهمی است که در قانون اساسی تأکید شده است که باید دولت‌ها به دنبال تحقق این قضیه باشند.

ما ابتدای ورود به دستگاه قضایی مواجه شدیم با اینکه باید لایحه‌ای با عنوان صیانت از حقوق بانوان تنظیم کنیم من چند ماهه این کار را کردم و حالا ۴۰۰ روز است که در دولت مانده است برای اقدام کمی معطلی داشت که البته اخیراً شنیدم که اقدامات برای رفتن به مجلس شده است.

نکته‌ای که می‌خواهم بگویم این است محوری‌ترین نقطه‌ای که اگربخواهم همه چیز را به آن متصل کنم عدالت است؛ عدالت در کشور آسیب دیده است و چیزی که مردم خواسته‌اند اجرای عدالت است. عدالت در همه شئون، عدالت آموزشی، عدالت جنسیتی، عدالت در پرداخت، عدالت اجتماعی، عدالت اقتصادی و چیزی که می‌گویم این نیست که یک بحث ذهنی عرشی نه اجرای قانون، قانون برای اجرا شدن تصویب شده است. اگر قانون اجرا شود ما به عدالت نزدیک و نزدیک‌تر می‌شویم اگر حقوق مردم درست شناخته شود، حقوق دختران و زنان، روستایی و شهری، کسب و کار و ... چیز‌هایی که ما مشکل داریم این‌ها هستند و باید با قوت آن‌ها را دنبال کرد.
 
محسن مهرعلیزاده: در مورد معلولین، جناب آقای قاضی زاده به حق اشاره کردند که متاسفانه در برنامه‌ها مغفول می‌ماند، من برنامه بسیار منظمی دارم که دیگه الان جای بازکردنش اینجا نیست و باید مناسب سازی بشه فضا‌ها و آمد و رفت‌ها که این عزیزان هیچ وقت احساس معلولیت نکنند و حتی در جهت رشدشان باید برنامه برنامه ریزی کنیم.

در مورد جوان‌ها بار‌ها و بار‌ها صحبت شده، جوان‌ها در مورد سن ازدواج، ما ۱۰ میلیون نفر جوان در سن ازدواج داریم که واقعا بلاتکلیفند و وضعیتشان مشخص نیست، بایستی جوانان را بیشتر تحویل بگیریم، بایستی در نظر داشته باشیم که جوانان واقعیت‌های امروز جامعه و صاحب آینده کشورند، ما بایستی سبک زندگی جوانان را، جوانان دهه ۷۰ و ۸۰ را بپذیریم، ما اگر یک دختر خانمی یک ذره موهایش بیرون باشد نباید پیامک وحشت بهش بدهیم.

من اتفاقا توقعم از جناب آقای رئیسی که ایشان قاضی اند، قاضی القضاتند این است که تذکر بدهند، اصولا این مسائل که یک عده ایجاد رعب و وحشت در جامعه می‌کنند، مردم را نگران می‌کنند، جوانان را نگران می‌کنند، چهارتا جوان در یک پارکی می‌روند با هم آب بازی می‌کنند آن‌ها را دستگیر و گرفتار می‌کنند، این می‌شود فرار نخبگان، این می‌شود از دست دادن نیرو‌های ارزشمند آینده کشور.

در مورد کرونا هم همین طور، من احساس می‌کنم که متأسفانه دولت خیلی کوتاهی کرده، وزیر محترم به جای اینکه بیاید در مورد کرونا به موقع عمل کرده باشد، به موقع واکسن آورده باشد، بخش خصوصی را فعال کرده باشد، ما صد‌ها شرکت بخش خصوصی داریم که این‌ها می‌توانند حتی بدون انتقال ارز، ببینید، من به مردم عزیز عرض می‌کنم، قیمت واکسن کرونا بین دو، سه، چهار و ماکسیمم ده دلار است، ده دلار به قیمت آزاد می‌شود ۲۰۰ هزار تومان، من این را بار‌ها گفتم اگر وزارت بهداشت از این مافیا بازی‌ها دست بر می‌داشت و می‌رفت در جهت اینکه اجازه دهد مردم واکسن وارد کنند حتی به قیمت آزاد، دانه‌ای ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان در می‌آمد، مردم واکسن زده می‌شدند و الان واکسینه شده بودند.
 
اینگونه نمی‌شود که هی وزیر محترم بهداشت از آن ور با پرستاران و کادر درمان بخواهد با شعر و شاعری مسئله را تمام کند و به مردم هم قسم حضرت عباس. با این مسائل که کرونا تمام نمی‌شود باید بنشیند در خانه اش تو رو حضرت عباس، یک خورده فعال باشند جدی باشند، زندگی مردم را واقعا ازشون گرفتن، برنامه من این است که اگر ان شاءالله رسیدم به آن نقطه‌ای که به عنوان رئیس جمهور کشور باشم عرض ۳ ماه قول می‌دهم عرض ۳ ماه همه مردم ایران واکسینه می‌شوند. بخش خصوصی از ده تا، بست تا، سی تا، هزار تا، یک میلیون، دو میلیون، ده میلیون می‌تواند واکسن وارد کند و کار را انجام دهد. در مورد مهارت افزایی جوانان من برنامه دارم، در مورد بازنشستگان عرضم این است که باید داشته باشیم.
 
محسن رضایی: حتی در زمان جنگ ما این سختی‌ها را نداشتیم؛ بیکاری، تبعیض، فساد نوسانات دائم؛ مردم نمی‌داند فردا چه خبر است، اما آیا می‌شود تورم را کاهش داد؟ آیا می‌شود کرونا را مهار کرد؟ بله می‌شود.

آیا می‌شود ارزش پول ملی را حفظ کرد؟ بله می‌شود. بحث ما نمی‌توانیم در دو سه دهه اخیر آمده و نسل جوان ما را نیز تحت تاثیر قرار داد.

من معتقدم امید دیدنی است گفتنی نیست. معتقدم سال ۱۴۰۰ سال گشایش خواهد بود.

یکی دو نکته نیز در مورد نقد آقایان همتی و زاکانی دارم؛ من تعجب کردم؛ این ۱۳۷ میلیارد دلار معادل دلاری یارانه پنهان است؛ ده‌ها منبع این را بیان کرده اند؛ بانک جهانی، آژانس بین المللی انرژی، موسسه بین المللی در ایران، همتی که رئیس بانک مرکزی است قاعدتا باید این را بداند، زاکانی نیز که رئیس پژوهشگاه مجلس است و بنیاد خیلی خوبی دارد باید این‌ها را بداند.

آقایان همتی و زاکانی مطمئن باشید با پولی که در کشور حیف و میل می‌شود می‌توان این خلل را رفع کرد.

بحث نخست آقای رئیسی ناظر بر مدیریت جهادی را قبول دارم، اما قسمت اول سخن ایشان را که شاید منظورش هم این نبود که برنامه وجود دارد باید بگویم واقعا برنامه نیست و در این دولت در ۴ سال نخست سه برنامه تغییر کرده است.

بحث آقای جلیلی را نیز قبول دارم و از آقای علی عسگری تقاضا می‌کنم اگر می‌توانند روش مناظره سوم را تغییر دهند، اما آقای جلیلی ما خودمان نیز باید استفاده کنیم.

من در مورد بانوان، اهل تسنن صحبت کردم؛ من از دوستان می‌خواهم خودمان بتوانیم دیدگاه هایمان را از ابعاد مختلف مطرح کنیم و این خلل را جبران کنیم.


عبدالناصر همتی: در این فرصت، چند نکته مهم را که برنامه من برای دولت سیزدهم است را خدمت مردم عزیز عرض می‌کنم. یکی بحث اعطای مسئولیت بر اساس صلاحیت‌ها و شایستگی است. بعضی‌ها فکر می‌کنند که اقوام و مذاهب برای کشور تهدید هستند، اما من معتقد هستم اقوام و مذاهب برای کشور می‌توانند مولفه قدرت ایران باشند، بنابراین در انتصاب‌ها حتما به شایستگی فارغ از اینکه از برادران تسنن و یا تشیع باشند، انتخاب خواهم کرد.


حتما در مدیریت‌های هر شهر استفاده از خواهران و برادران شایسته دارای صلاحیت حداقل سه برابر چیزی که الان است در مدیریت‌های ارشد استفاده خواهم کرد.


من تجربه ام را نشان دادم و در عمل هم نشان دادم و تا چند روز پیش که بانک مرکزی بودم از برادران خوب اهل تسنن از دکتر‌های اقتصاد آقای دکتر رحمانی بودند. باز هم در مناصب کلیدی دولت هم استفاده خواهم کرد.


نکته دوم در ارتباط با معتادان است، من مخالف بازداشت و زندانی کردن معتادان هستم. معتادان را باید توانمند بسازیم و برگردانیم به شغل و توانایی به آن‌ها دهیم. با داغ و درفش کردن نمی‌توان با معتادان برخورد کرد این‌ها حجم عظیمی از مردم عزیزمان هستند که باید به آن‌ها توجه کنیم. معتادی آن‌ها ناشی از بیکاری و سیاست‌های غلطی بوده که در کشور اجرا شده و باید توجه جدی به آن‌ها کنیم.


بحث بعدی معلولین عزیز است و به زندگی اجتماعی و اقتصادی آن‌ها حتما توجه جدی خواهم کرد. باعث شرمندگی است که می‌بینیم یک پل روی سد با آن عظمت می‌سازیم، ولی یک معلول و جانباز عزیز ما چند صد متر نمی‌توانند در پیاده رو‌ها روند، چرا نباید به این‌ها توجه شود؟ حجم عظیمی از هموطنانمان این مشکلات را دارند و باید به آن توجه کنیم.


بحث محیط زیست برای من بسیار مهم است و حتما محیط زیست در اجرای پروژه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی حق وتو خواهد داشت و توجه جدی به بودجه و امکانات محیط زیست خواهم کرد.


بحث حکمرانی اقتصادی را مطرح کردم و گفتم که باید اصلاح کنیم و یک بخش مهم آن این است که ما از آن قدرتی که میدان و دیپلماسی حاج قاسم عزیز و محمدجواد ظریف ایجاد کردند پلی خواهیم زد برای بهره برداری اقتصادی و توسعه اقتصادی کشور که بتوانیم این توسعه را به جیب مردم ببریم.


حرکت ما در منطقه و قدرت ما باید مبنای اقتصاد برای مردم عزیزمان باشد. در ارتباط با تحریم فوری‌ترین کار ماست و ضروری است و به طور جدی پیگیری خواهیم کرد. درست است کار‌های مهم دیگری داریم، ولی تحریم جز ضروریات است.


سعید جلیلی: ما درباره نقش رئیس جمهور داریم صحبت می‌کنیم، این موضوعاتی است که هر وزارتخانه‌ای مسئولیتی دارد و باید کارهایش را انجام دهند، نقش رئیس جمهور فراتر از دستگاه‌ها است. ما برخی از موضوعاتی داریم که رئیس جمهور باید برای آن موضوعات ماموریت تعریف کند، دستگاه‌ها را با هم، هم افزا و پیگیری کند که ببیند آیا این موضوع به نتیجه رسید یا خیر.


به عنوان مثال ۵۰ درصد جمعیت ما را خانم‌ها تشکیل می‌دهد، موضوع خانم‌های بحث بسیار مهمی است و الان هم دیدید در جلسات خیلی افراد دلسوزی‌هایی در این باره دارند. بحث این است که اگر ما می‌گوییم تمایز کار واقعی با کار نمایشی چیست؟ در همین ۸ سال گذشته بار‌ها از حقوق خانم‌ها صحبت شد، نتیجه آن تقریبا هیچ بوده است.


۱۸ طرح و برنامه در همین دوره دولت یازدهم و دوازدهم آورد وقتی بررسی می‌کنید خوب است این را بگوییم که نتیجه آن چی بوده است؟ آیا زنان سرپرست خانوار الان چه امکان بیشتری پیدا کردند؟ آیا اگر ما از اشتغال خانم‌ها صحبت می‌کنیم چه ابتکارات و چه مدل‌های نوین و یا بومی را به کار گرفتیم؟ آیا در اقتصاد چه نقشی داشتند؟ این‌ها می‌شود حرف زد من دقیقا بحثم این است کار نمایشی با کار واقعی؛ کار واقعی برنامه و پیگیری جدی می‌خواهد.


ممکن است در اینجا هر دستگاهی کار خود را انجام دهد، من نمی‌گویم رییس جمهور حتی ماموریت‌هایی باید تعریف کنند که آیا این کار شد یا نشد؛ ما امروز مشکل داریم که حتی برخی ماموریت‌هایی که تعریف شده است اصلا برای آن یکبار جلسه تشکیل نشده و یکبار حتی پیگیری نشده است.


اگر ما صحبت می‌کنیم یک روز چرا فلان پیامک رفت، هزاران و ده‌ها هزار بلکه بیشتر خانم‌هایی که در همین ایام دچار مشکلات اقتصادی بودند، زنان سرپرست خانوار، بدسرپرست که شما وظیفه داشتید و دولت وظیفه دارد برای این‌ها برنامه داشته باشد و باید کار کند. اینکه مثلا شما نگاه می‌کنید طلاق نسبت به ازدواج متاسفانه افزایش پیدا کرده است، این‌ها نیازمند برنامه است.


در این موضوعات نسبت به زنان روستایی جالب است یک طرح تعریف شده و یک چیزی نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار هزینه شده است تحت عنوان آگاه سازی حقوق زنان روستایی، نگاه که می‌کنیم همش ۵۱۰ نفر جمعیت مخاطبش بوده است. این می‌شود آن کار نمایش که کار واقعی نیست و کاری که باید برای خانم‌ها انجام دهیم که بگوییم تو این تسهیلات را می‌توانی بگیری و خدماتی و اشتغالی که می‌توانیم داشته باشیم.منبع : خبرگزاری میزان

كلمات كليدي : انتخابات 1400 ، انتخابات ریاست جمهوری ، انتخابات سیزدهمین دوره ، کاندیداها ، تبلیغات انتخاباتی ، مناظره
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.