كد خبر : ۳۶۹۲۹ | زمان ارسال :‌ ۱۴:۱۲ ۱۳۹۸/۱۱/۲
پاسخی به یک نوشته خیرخواهانه:

ائتلاف کاندیداهای مستقل، به معنای واقعی «مستقل» و «برنامه محور» است

دو روز پیش، مسئول روابط عمومی ائتلاف کاندیداهای مستقل مطلبی را برایم به عنوان مسئول اصلی ائتلاف ارسال کرد که به لحاظ رسانه ای قابل توجه بود. این مطلب که با عنوان “آیا «ائتلاف کاندیداهای مستقل» مراقب است که به دامان ملی گرایی نلغزد؟” در وبلاگ دیدگاه به قلم آقای «سید حسین کاظمی ریابی» نوشته شده، قابل تأمل بوده که به لحاظ رعایت امانت و سپاسگزاری از نیت خیرخواهانه ایشان، آن نوشته را عیناً در اینجا درج می کنیم و سپس ملاحظات و توضیحات خود را تقدیم می کنیم.

بسمه تعالی

طبق بیان پایگاه eatelaf.ir ائتلاف کاندیداهای مستقل از سال ۱۳۸۶به دبیر کلی آقای حسین رمضانی خردمردی تاسیس شده است. هرچند شعارها و برنامه های خوبی در این پایگاه بیان شده است اما بررسی ظاهری افکار و آراء بیان شده نشان از وجود گرایشهای ملی گرایانه ( ناسیونالیسم ایرانی)  در افکار اعضای موسس ائتلاف دارد البته تصمیم گیری قطعی به بررسی کامل تری نیاز دارد و شواهد بیان شده فقط ظنی و برای هشدار به این عزیزان است. برخی از این شواهد عبارتند از:

۱. انتشار کتاب “اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی؛ از پیشنهاد تا پویش” از سوی دبیر کل ائتلاف در سال ۹۷ توسط انتشارات فرهنگ صبا:
“وی در پیشگفتار کتاب با اشاره به این که آرمان همگرایی بین مردمان کشورهای حوزه ایرانِ تاریخی که در اثر توطئه های استعماری از هم جدا شده اند، اندیشه‌ای قدیمی است و در طول سده های گذشته، دغدغه بسیاری از ایران دوستان و اندیشمندان سرزمین ایران کنونی و کشورهای بیرون آن بوده است، چگونگی علاقه مندی خود به این موضوع را شرح داده و پیشینه شکل گیری ایده تشکیل اتحادیه ای به نام 《 اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی 》 را با مخاطب در میان می گذارد.”

مطلب فوق از صفحه شخصی ایشان به آدرس: http://ramezani.blogfa.com/post/107 بیان شده است.

هر چند بررسی محتوای کتاب نیاز به تحقیق بیشتری دارد اما نکات زیر در این خصوص باید بررسی شود:

الف. اگر همین کتاب توسط فردی در کشورهای عربی با عنوان “اتحادیه کشورهای وارث تمدن عربی ” تالیف می شد آیا برای ما ایرانیان مفهومی جز ناسیونالیسم عربی داشت؟

ب. نویسنده درهمین صفحه بیان می کند که در کتاب از آثار آقای فریدون جنیدی استفاده کرده است که عرب ستیزی و ملی گرایی ایشان در برخی آثار ایشان مشهود است.

ج. در نقشه روی جلد کتاب کشور عراق جز حوزه تمدنی ایران در نظر گرفته نشده است در حالیکه در اکثر نقشه های قدیمی ایران، عراق جزء ایران قدیم بوده است، آیا این شواهدی از وجود  عرب ستیزی در این کتاب نیست؟

۲. در پیام آقای رمضانی برای اعلام موجودیت، ضمن تاکید بر ایرانیت، خبری از اسلام در لوگوی ائتلاف نیست جالب است که در لوگو به اقلیت های دینی توجه شده است.

متن موجود سایت ائتلاف:
” امروز، روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین توسی، روز اعلام موجودیت ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور است. ائتلافی که لوگو یا آرم آن را با محوریت ایران، ۳۰ حلقه زنجیر، به نشان ۳۰ استان و ۲ نیم حلقه به نشانه اقلیت های دینی ایرانی طراحی کرده ایم.”

آدرس متن فوق:

۳. نشر افکار آقای نوشیروان کیهانی زاده، که شیفتگی او نسبت به  دکتر مصدق و ناسیونالیسم ایرانی برکسی پوشیده نیست.

الف. متن زیر برگرفته از سایت ائتلاف:

“دوران حکومت مرحوم دکتر مصدق زیاد طول نکشید تا دمکراسی در ذهن مردم نقش بندد. در این دوره ۲۹ ماهه، وی با نطقهای خود و تشویق ایرانیان به تشکیل اجتماعات (که نیاز به کسب مجوز نداشت و تنها لازم بود که زمان و مکان برگزاری آن قبلا به پلیس و مراجع مربوط اطلاع داده شود) و دادن رای، دقت در انتخاب فرد و افراد (نامزدها)، خواندن روزنامه که دریافت مجوز انتشار آن شرایط سخت و مبهم نداشت و طرح اعتراض نسبت به تصمیمات دولت، ایرانیان را وارد دنیای دمکراسی کرده بود که پس از سقوط دولت او ، عکس آن رفتار شد. ”

آدرس متن فوق:
http://eatelaf.ir/روزی-که-قانون-اساسی-سال-۱۹۰۶-امضا-و-حکوم/

گفتار پایانی نویسنده: امیدوارم مطلب فوق در راستای دقت و مراقبت بیشتر مؤسسین ائتلاف کاندیداهای مستقل مفید باشد.

دوشنبه سی ام دی ۱۳۹۸ سید حسین کاظمی ریابی

متن کامل یادداشت در وبلاگ نویسنده:

پاسخی به یک نوشته خیرخواهانه: ائتلاف کاندیداهای مستقل، به معنای واقعی «مستقل» و «برنامه محور» است

یادداشت جناب کاظمی ریابی (با عنوان آیا «ائتلاف کاندیداهای مستقل» مراقب است که به دامان ملی گرایی نلغزد؟) که در وبلاگ شخصی شان منتشر شد را با دقت خواندم و چیزی جز خیرخواهی در آن ندیدم. بنابراین، برای هم فکری و تبادل بیشتر دیدگاه، توضیحات مختصر زیر تقدیم می شود:

۱- الف: اتحادیه عرب در سال اتحادیهٔ عرب با نام کامل اتحادیه کشورهای عربی در سال ۱۹۴۵ با ۶ عضو مؤسس مصر، عربستان، #عراق، سوریه، لبنان، و اردن بنیان نهاده‌ شد و در حال حاضر ۲۲ عضو اصلی و ۴ عضو ناظر دارد. بنابراین، آنان حدود ۸۰ سال پیش به اتحادیه مورد نظر رسیده اند و ما تازه یک کتاب برای اتحادیه ای نوشتیم که هنوز وجود خارجی ندارد و با تشکیل پویش مردمی، به دنبال تشکیل آن در آینده ایم.
همچنین این کشورها شورای همکاری خلیج فارس را هم با نام جعلی «مجلس التعاون الخلیجی» در سال ۱۹۸۱ تأسیس کرده اند که مواضع خصمانه آن بر هر فعال سیاسی و آگاهان رسانه ای پوشیده نیست.

۱- ب: با آقای فریدون جنیدی به عنوان یک صاحب نظر درباره طرح پیشنهادی تشکیل اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی ــ که هم به لحاظ تخصص رشته ای (نویسنده، فرهنگ پژوه و متخصص زبان‌های باستانی) و هم شخصی (اصالت قندهاری ایشان) و به توصیه و راهنمایی آقای دکتر میرجلال الدین کزازی ــ گفتگو شده و نتیجه این گفتگو به صورت کامل و بدون اقتباس و استنباط شخصی در اختیار خوانندگان محترم کتاب قرار گرفته است. (لذا استفاده از آثار ایشان که به وقت خود مغتنم است، در این کتاب صورت نگرفته است)

۱- ج: نبود عراق در نقشه پیشنهادی اتحادیه، نشانه عرب ستیزی نیست، بلکه صرفاً بابت ملاحظه ای است که در بند ۱ – الف آمده است؛ عراق از بنیانگذاران و ارکان اتحادیه عرب است و لذا به دلیل همین ملاحظه و متهم نشدن به ایجاد اختلاف و دسیسه چینی در بین امت عرب، از درج نام عراق در نام های پیشنهادی اولیه برای تشکیل اتحادیه خودداری کریم؛ اما همان گونه که در نقشه پشت جلد کتاب آمده و تأیید نظر شماست، از حضور عراق و حتی برخی دیگر از کشورهای عربی ای که به معنای واقعی میراث دار فرهنگ و تمدن ایرانی باشند، در این اتحادیه استقبال می کنیم.
۲- در پیام اعلام موجودیت ائتلاف، بر ایرانیت تأکید شده است؛ چون طبق اصل‏ هشتاد و چهارم قانون اساسی، هر نماینده‏ مجلس در برابر تمام‏ ملت‏ مسئول‏ است. تشخیص من در آن زمان این بود و همچنان این است که مسلمان وار رفتار کنم و نه از اسلام هزینه کنم؛ و اتفاقاً در محورهای ائتلاف « ترویج اخلاق اسلامی و ارزش‌های راستین انقلابی در فعالیت‌های سیاسی» اولین محور این ائتلاف است. اما این که در لوگوی ائتلاف، به اقلیت های دینی توجه شده است، اما خبری از اسلام در آن نیست هم باید عرض کنم که برای این هدف مهم در برابر نظر مخالف برخی دیگر از اعضای شورای مرکزی بسیار مقاومت کرده ام؛ چون نمی خواستم نام مبارک خدا (الله) را زیر پای مردم قرار دهم؛ بنابراین، دو لوگو داریم: #لوگوی_رسمی_ائتلاف که در مکاتبات و اخبار رسانه ای از ان استفاده می شود و #لوگوی_تبلیغاتی_ائتلاف که بدون آرم الله است تا در تبلیغات کاغذی که اغلب پای عابران روی آن می رود، از آن استفاده شود.

 

لوگوی رسمی ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور   |   لوگوی تبلیغاتی ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور

۳- الف: درباره نشر افکار آقای نوشیروان کیهانی زاده (که در متن شما با جمله «شیفتگی او نسبت به دکتر مصدق و ناسیونالیسم ایرانی برکسی پوشیده نیست» وصف شده است) هم در این سایت فقط یک بار از او مطلبی درج شده که آن هم با نگاه تخصصی به تاریخ نگاری و به مناسبت سالروز امضای قانون اساسی بوده است. بنابراین در این سایت فقط از یک متن تخصصی او استفاده شده که به لحاظ رعایت امانت و اخلاق، نقل قول مستقیم از ایشان و با درج نام و نشانی سایت بوده که شرط نویسنده برای استفاده از مطالب اوست.
ضمناً از توضیح یا ارائه پاسخ به موارد دیگر ردیف ۳ نوشته شما، از این رو که مربوط به این ائتلاف و سایت نیست، برای پرهیز از اطاله کلام صرف نظر می کنم.
با سپاس دوباره از خیرخواهی شما و وقتی که برای توضیح و انعکاس دیدگاه هایتان درباره «ائتلاف کاندیداهای مستقل» صرف کردید، در صورت امکانِ انجام ملاقات حضوری، با کمال میل در خدمت خواهم بود و نسخه ای از دو کتاب «اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی؛ از پیشنهاد تا پویش» و «مجلس و انتخاب نماینده» را تقدیم خواهم کرد.

حسین رمضانی خردمردی

دبیرکل ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور