كد خبر : ۳۷۵۸۲ | زمان ارسال :‌ ۱۱:۳۰ ۱۴۰۰/۱/۲۵

پیش‌بینی انتخابات ریاست‌جمهوری؛ سه قوه یکدست اصولگرا

برای تندرو‌ها در ایران انتخابات ریاست جمهوری پیش رو که در تاریخ ۱۸ ژوئن برگزار می‌شود کم‌تر مرتبط با انتخاب رئیس قوه مجریه تازه است. هدف آنان تحکیم قدرت خود در مراکز قدرت پیش از رویداد‌های محتمل پیش رو است.

اندیشکده "شورای آتلانتیک" در مقاله‌ای تحلیلی با پیش‌بینی این که تندرو‌ها پیروز اصلی انتخابات پیش روی ریاست‌جمهوری در ایران هستند، می‌نویسد:" تصدی قوه مجریه توسط آنان می‌تواند سبب شود تا از انتقال سریع و روان قدرت در سال‌های پیش رو پس از تحولاتی که قطعا رخ خواهد داد اطمینان کسب کنند. در نتیجه، هدف آنها نه صرفا کنترل قوه مجریه بلکه دستیابی به قدرت بیش‌تر برای تاثیرگذاری بر تصمیمات سایر نهاد‌ها خواهد بود.

همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات میان‌دوره‌ای نیز برای تعیین تکلیف چهار کرسی خالی مانده مجلس خبرگان رهبری برگزار می‌شود که می‌تواند وزن کفه ترازو را به نفع برخی نهاد‌ها و فعالان سیاسی اصولگرای نزدیک به آنان سنگین‌تر سازد. این وضعیت دست آنان را در روند انتقال قدرت در آینده قوی‌تر خواهد ساخت. به نظر می‌رسد در لحظه لازم برای انتقال قدرت، برخی نهاد‌ها وارد عمل خواهند شد تا اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را متقاعد کنند در مدت زمان کوتاهی با انتخاب خود وضعیت را حل و فصل کنند. سیاستمداران نزدیک به سپاه نیز در نهاد‌های مهمی مانند مجلس، قوه قضائیه و بسیاری از بخش‌های قوه مجریه حضور دارند".

این اندیشکده در ادامه می‌نویسد: "در میان نامزد‌های احتمالی تندرو‌ها اگر رئیسی تصمیم بگیرد که خود را به عنوان چهره‌ای کلیدی برای دوره خلاء قدرت در ایران معرفی کند ممکن است بار دیگر در انتخابات ماه ژوئن نامزد ریاست جمهوری شود. اگر رئیسی تصمیم به نامزدی بگیرد احتمالا کل اردوگاه اصولگرایان حول محور او گردهم خواهند آمد تا اطمینان حاصل کنند که وی پیروز می‌شود. فراموش نکنیم که او در انتخابات سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۱۵ میلیون رای از آرای رای دهندگان را کسب کرده بود".